Telefon: +48 58 731 19 15 Kontakt: dzierzb@iopan.pl EN

mała flaga Polski

Cyfrowy System Informacji dla polskich obszarów morskich CSI-POM II
Nauka Dla Społeczeństwa II

CSI-POM 2

„Cyfrowy System Informacji dla polskich obszarów morskich CSI-POM II” w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa II".

Celem projektu jest monitorowanie i prognozowanie stanu środowiska południowego Bałtyku oraz zachodzących w nim zmian warunków fizycznych/hydrodynamicznych (wykonywanych w Etapie 1) oraz chemiczno-biologicznych będących celem Etapu 2 (planowanym w tym projekcie) i tym samym dostarczyć nowoczesne narzędzie dla efektywnego zarządzania środowiskiem w polskiej gospodarce morskiej.

Przedmiotem naszych badań jest rozwój istniejących i budowa, kolejnych, nowych narzędzi oraz rozbudowa cyfrowego systemu informacji (CSI-POM) opartego na modelowaniu numerycznym w trybie operacyjnym.

Rozbudowany CSI-POM jako zintegrowany system gromadzenia i przetwarzania danych/wiedzy o środowisku morskim, w szczególności o warunkach hydrodynamicznych i biochemicznych Bałtyku Południowego, będzie przydatny dla przygotowania, zapobiegania i reagowania na potrzeby gospodarki morskiej, a także ochrony ludzi i środowiska.

Niniejszy projekt - Etap 2, jako kontynuacja Etapu 1, stanowi odpowiedź na problemy występujące w gospodarce morskiej/rybołówstwie i dotyczące ochrony środowiska, a także bezpieczeństwa na morzu, które związane są z potrzebą posiadania niezawodnego i dokładnego narzędzia do obserwowania zmian zachodzących w środowisku morskim. Należą do nich m.in. działania dotyczące:

Zasadniczym celem tego projektu będzie określenie struktur, dynamiki i zmienności czasowo-przestrzennej procesów biochemicznych zachodzących w środowisku morskim południowego Bałtyku przy użyciu opracowanych w ramach projektu narzędzi opartych na modelowaniu numerycznym.

Efektem połączenia wiedzy ze zintegrowanym pakietem narzędzi obejmujących metody matematyczne (w tym modelowanie numeryczne), będą prognozy parametrów biochemicznych i procesów fizykochemicznych i biologicznych, określających silnie uwarstwioną czasowo-przestrzenną strukturę polskich obszarów morskich. Opracowany model umożliwi śledzenie parametrów i procesów biochemicznych, co znacznie ułatwi i) prognozowanie zagrożeń (poprzez dopływ słodkiej -bogatej w substancje odżywcze, wody z rzek, powodujących zakwity sinic w strefie przybrzeżnej) i działań gospodarczych (jak wpływ rolnictwa na wody morskie, rybołówstwo czy marikultura), ii) pracę służb ratowniczych, tj. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa - Służba SAR (poszukiwanie i ratowanie każdej osoby znajdującej się w niebezpieczeństwie na morzu, poszukiwanie zaginionego obiektu na morzu, oraz zwalczanie zanieczyszczeń chemicznych i olejowych środowiska morskiego) w polskich obszarach morskich, a także iii) pracę jednostek do oceny oddziaływania na środowisko opartej na realnych przesłankach i szczegółowych informacjach o stanie środowiska w miejscu realizacji przedsięwzięcia.

Działania w ramach projektu CSI-POM Etap 2

W ramach działań projektu – CSI-POM Etap 2 (NdS-II/SP/0003/2023/01), jako kolejny etap prac projektu CSI-POM (NdS/546027/2022/2022), nastąpi:

  1. implementacja modelu biochemicznego 3D CEMBS-PolSea dla południowego Bałtyku; poprzez: i) przygotowanie pól wejściowych do modelu o wymaganej wysokiej rozdzielczości (ok. 575 m x 575 m), tj. danych meteorologicznych, danych początkowych, danych brzegowych na granicy woda-ląd i woda-woda, ii) parametryzację, kalibrację i weryfikację modelu, iii) implementację modułu asymilacji danych satelitarnych dla stężenia chlorofilu-a w warstwie powierzchniowej;
  2. pracowanie i budowa siedmiu kolejnych, nowych narzędzi dla badania czasowo-przestrzennych struktur procesów fizykochemicznych i biologicznych zachodzących w środowisku morskim;
  3. rozbudowa Cyfrowego Systemu Informacji o środowisku polskich obszarów morskich CSI-POM o nowe dane biochemiczne pozyskane w ramach tego projektu CSI-POM 2.
Planowane efekty realizacji projektu:

Planowane efekty realizacji projektu po jego zakończeniu i po wdrożeniu CSI-POM i CSI-POM 2 przez użytkowników:

Ekonomiczny efekt realizacji projektu odczuwalny będzie od razu po wdrożeniu usługi i w rezultacie korzystania z niej przez przedsiębiorców, natomiast istotny efekt na poziomie wpływu na środowisko będzie można zaobserwować w okresie 5-10 lat po zakończeniu projektu.

Usługa CSI-POM i CSI-POM 2 pozwoli na sprawne diagnozowanie, monitorowanie i prognozowanie stanu środowiska południowego Bałtyku pod względem, zarówno warunków fizycznych (Etap 1) jak i biochemicznych (Etap 2), tj. parametrów i procesów opisujących zjawiska zachodzące w warstwie powierzchniowej badanego akwenu i jego silnie uwarstwionej strukturze pionowej, jak i ich dynamikę i zmienność, co jest niezbędnym czynnikiem w zarządzaniu gospodarką morską i regionalną.

 

Na rynku polskim i światowym brakuje takich rozwiązań jak CSI-POM i CSIPOM Etap 2, które dają możliwość na równoczesną diagnozę nie tylko podstawowych parametrów hydrodynamicznych i biochemicznych, ale i procesów fizykochemicznych i biologicznych zachodzących w toni wodnej. Podstawą wykorzystania systemu jest jednak dotarcie z informacją do odpowiednich grup użytkowników oraz przedstawienie możliwości funkcjonowania cyfrowego systemu.

Back to top
Logo MEN
Flaga Polski
Logo Nauka Dla Społeczeństwa
Logo projektu CSI POM
Logo IO PAN

Projekt jest finansowany ze Środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Nauka dla Społeczeństwa II"